Huta Katarzyna

brak opisu

Komentarze dodaj komentarz
SWARZYCA

Huty "Katarzyna" już nie ma - wyburzona - pozostały nieliczne zabudowania. Hałda katarzyńska na mapach występowała pod nazwą - WEZUWIUSZ . Część zabudowań huty widać w serialu - "Blisko coraz bliżej" podczas strajku 1905r. kiedy powstała Republika Zagłębiowska.

Jacek Malmon

A ta fotka jest akurat zrobiona z hałdy huty ,, Katarzyna ,, widok na łażnię która już nie istnieje i na teren huty przy ulicy Okrzei i Staszica , Pstrowskiego .

Jacek Malmon

A ta fotka jest akurat zrobiona z hałdy huty ,, Katarzyna ,, widok na łażnię która jóż nie istnieje i na teren huty przy ulicy Okrzei i Staszica , Pstrowskiego .

Jacek Malmon

Pan Janusz wie najbardziej co się jak nazywało ! .Jeszcze jedna uwaga co do pamiątkowego napisu o dawnej fabryce, a później hucie przy ul. Nowopogońskiej. Bardziej stosowna nazwa powinna brzmieć – stulecie, czy stu trzydziestolecie – dawnej „Fabryki Samuela Huldschinsky’ego i synowie", czy tylko „Fabryki S. Huldschinsky i synowie”. Może warto jeszcze przypomnieć młodszemu pokoleniu i przybyszom, że przez dziesiątki lat w publicystyce podawano, że pierwszym budowniczym tej fabryki (absolutnie nie huty) był Samuel Huldschynsky, popularnie przez mieszkańców określany jako Huldczyński, lub Hulczyński, a fabrykę zwano „Rurkownią Huldczyńskiego”……. Równocześnie uważano, że ten górnośląski fabrykant jest pochodzenia niemieckiego. Dopiero ostatnio pojawiają się informacje o jego pochodzeniu żydowskim. Czy to jednak polega na prawdzie ?.... W trakcie przeglądania strony Facebook – Klubu Zagłębiowskiego natknąłem się na fotkę opisaną następująco :- „Widok ul. Czeladzkiej od strony ul. Będzińskiej w latach 40”. To w jednym z podobnych budynków, jak ten fragmentarycznie tylko uchwycony po lewej stronie, na parterze mieściła się po 1945 roku znana tak jak ta z ulicy Nowopogońskiej szumnie określana „RESATAURACJA”. To nic innego jak typowa jak na owe czasy „pijacka mordownia”. Zarówno w tej jak i w tej drugiej z ulicy Nowopogońskiej, jej bywalcy siali postrach wśród spokojnych przechodniów. Jeszcze jakieś dwa lub trzy lata temu, gdy robiłem zdjęcia stojących kapliczek przy uliczce Czeladzkiej, to jeden ze starszych wiekiem mieszkańców z tej okolicy, zapytał mnie czy pamiętam jeszcze te lata, gdy prawie przy ulicy Będzińskiej mieściła się „pijacka mordownia”. Podobno ten budynek, gdzie na parterze sklepowym mieściła się kiedyś ta restauracja już jednak zburzono. Wielka szkoda, gdyż można było tylko zlikwidować restaurację, a zachować zabytek. Tym bardziej, gdyż przy tej uliczce zachowało się niewiele budowli z tamtych jeszcze sentymentalnych i romantycznych lat……. Wystarczy bowiem tylko popatrzeć na prezentowane na tym portalu zdjęcia……. Z poważaniem – Janusz Maszczyk

BAJBA

Film "ZIELONE LATA" Stanisława Jędryki.

Jan

Jak obecnie wygląda dajcie foty

BarakO'Bania

No i mamy. Rok 2015 bodajże okolice lipca i sierpnia. na teren huty wchodzi syndyk i po historycznej hucie. Teraz tylko gratka dla złomiarzy.

ewa

Prostuje to co napisalam wczoraj.H."Katarzyna"wybudowano w latach 1881-1883.Podczas I wojny światowej została prawie całkowicie zniszczona.Po wyzwoleniu w 1945r odbudowano i zmodernizowano moc produkcyjną zakładu.Od 2002r "Katarzyna" występowała jako Wydział Produkcji Walców w Hucie Buczek S.A.Od 1.I.2005r ponownie pn.Huty Buczek Sp.zo.o-obecnie jest w stanie upadłości. "Śladami przeszłości Sielca"-M.Śmiałek

ewa

Huta Buczek(dawniej Mariana Buczka-w skrócie Huta Buczka)jest i była na ul.Nowopogońskiej-prawy brzeg Przemszy.Hałda z Huty Katarzyna znajdowała się w miejscu gdzie jest PLEJADA-na lewym brzegu Przemszy.Nie ma połączenia z H.Buczka.Prędzej z Fabryką Kotłów która była po prawej str ul.Staszica a H.Katarzyna po lewej(jadąc np.T24 w stronę przystanku końcowego).

pailee

Huta znajdowała się w Sosnowcu, jak wskazuje opis. W '61 została połączona z hutą Sosnowiec i zmieniła nazwię na Huta im. M. Buczka. Po latach pomimo różnych przekształceń i podziałów na mniejsze zakłady działa do dziś pod nazwą Huta Buczek.

Belu

Gdzie byla ta huta co jest teraz i co po tak wielkim obiekcie zostalo do dzisiaj